Ćwiczenia sekwencji czyli dlaczego porządek jest taki ważny.

ĆWICZENIE-SEKWeNCJI

Dzisiaj będzie o umiejętności dostrzegania porządku. Oczywiście nie mam na myśli np. porządku na biurku, tylko porządku w ułożeniu elementów po sobie. Sekwencje, bo o nich mowa, to ciąg znaków, elementów, czynności ułożonych i kontynuowanych według określonej reguły.

Najprostsza sekwencja może wyglądać tak:

 

sekwencje-autobusy

Powyżej określone symbole ułożone są w określony sposób. Pozostaje nam tylko przeanalizować ten porządek i wiemy już jak uzupełnić miejsce, w którym stoi znak zapytania. Dla dorosłego proste. Dla dziecka niekoniecznie. Bywają 4 i 5 – latki, które długo nie potrafią dojrzeć w powyższym schemacie określonego porządku. Dzięki ćwiczeniom jednak można wszystko nadrobić.

 

Jak ćwiczymy sekwencje?

  • Naśladowanie sekwencji

Z najmłodszymi dziećmi zaczynami od naśladowania sekwencji. Układamy przed dzieckiem sekwencję dwuelementową, na przykład taką jak poniżej. Zadaniem dziecka jest ułożenie identycznej sekwencji z ruchomych elementów. Pamiętajmy, aby dziecko układało elementy zawsze po kolei od strony lewej do prawej.

nasladowanie_sekwencji

 

 

  • Kontynuowanie sekwencji

Jeśli dziecko potrafi już naśladować sekwencję możemy przejść do nauki kontynuowania. Układamy przed dzieckiem sekwencję, a następnie pozostawiamy dziecku kilka elementów i pytamy co będzie dalej?

kontynuowanie sekwencji

  • Uzupełnianie sekwencji

Jeśli dziecko nie ma problemów z kontynuowaniem sekwencji proponujemy mu zabawę w odgadywanie jakiego elementu brakuje czyli uzupełnianie sekwencji.

uzupełnianie sekwencji

Do ćwiczeń sekwencji z młodszymi dziećmi można wykorzystać klocki, kolorowe patyczki, kredki, duże obrazki. Ze starszymi można pracować już z sekwencjami na kartce papieru. W miarę wzrostu umiejętności sekwencje należy utrudniać poprzez dokładanie kolejnych elementów.

 


Zobacz także  —>  Ćwiczenia sekwencji – Cztery pory roku


Co dają nam takie ćwiczenia?

  • Rozwijają pracę lewej półkuli mózgu
  • Uczą myślenia
  • Ułatwiają opanowanie języka mówionego
  • Przygotowują do nauki pisania i czytania

 

Karta do ćwiczeń kontynuowania sekwencji

 

  • Pobierz kartę —> tutaj