Stymulacja lewej półkuli mózgu

Cwiczenia-lewej-polkuli-mozgu-Domki-wzory

 

Oto pomoc, dzięki której stymulujemy lewą półkulę mózgu dziecka. Zaczynamy od najprostszych elementów, aż w miarę postępów przechodzimy do coraz trudniejszych plansz. Dodatkowym elementem podnoszącym atrakcyjność ćwiczenia są rzepy. Dziecko przyczepia i odczepia elementy, a tym samym ćwiczy małą motorykę.

 

Poziom I

Kładziemy przed dzieckiem duży dom z pustymi oknami. Obok rozkładamy okna, które należy po kolei przyczepić aby powstał taki sam dom jak we wzorze.

Zaczynamy od najłatwiejszego wzoru złożonego z obrazków. Jedyna trudność polega na tym, aby znaleźć odpowiedni obrazek i przyczepić go do dużej planszy z domem. Dziecko musi zwrócić uwagę, po której stronie okna znajduje się element i takie okno wybrać. Stymulujemy już nie tylko lewą półkulę mózgu, ale także ćwiczymy analizę i syntezę wzrokową.

Cwiczenia-lewej-polkuli-Domek
Stymulacja lewej półkuli – Poziom I

 

UWAGA!

Pamiętajmy, aby dziecko zawsze układało obrazki rzędami od strony lewej do prawej. Przyzwyczajamy w ten sposób nasze oko i rękę do kierunku w jakim w przyszłości odbywać się będzie czytanie i pisanie.

 

Poziom II

Jeśli dziecko opanuje już układanie okien z konkretnymi rysunkami możemy przejść do nieco trudniejszej wersji układanki. Okna, w których są tylko zasłonki o różnokolorowych falbankach.

Stymulacja lewej półkuli mózgu-falbanki
Stymulacja lewej półkuli mózgu – Poziom II

 

Poziom III

Następnie przechodzimy do okien z kolorowymi kwadratami, które należy odpowiednio dopasować. Poprzeczka się podnosi, bo dodatkową umiejętnością będzie tu konieczność obracania elementów w przestrzeni. Analiza i synteza wzrokowa osiąga wyższy poziom.

Lewa półkula mózgu-kwadraty1
Lewa półkula mózgu – Poziom III

 

Ćwiczenia lewej półkuli mózgu-kwadraty2
Ćwiczenia lewej półkuli mózgu – Poziom III

 


Zobacz także  —>  Ćwiczenia lewopółkulowe z dinozaurami


Poziom IV

Kolejnym krokiem jest układanie kolorowych okien ale przy zmniejszonej odległości pomiędzy oknami. Wykorzystamy więc tutaj duży dom z pustymi oknami położonymi blisko siebie.

Stymulacja lewej półkuli mózgu - Poziom IV
Stymulacja lewej półkuli mózgu – Poziom IV

 

Poziom V

Ostatni poziom to okna czarno – białe. Najpierw dom z oddalonymi oknami następnie z oknami osadzonymi bardzo blisko co dodatkowo podnosi poprzeczkę.

Ćwiczenia lewej półkuli mózgu - Poziom V
Ćwiczenia lewej półkuli mózgu – Poziom V

 


Powyższą pomoc do stymulacji lewej półkuli mózgu znajdziesz w moim sklepie —> SKLEP