Ćwiczenia do wywołania głoski K

Dzisiaj chcę Ci przedstawić grę, która pomaga mi podczas ćwiczeń do wywołania głoski K.

Jeśli ćwiczysz i ćwiczysz i nadal nie ma efektów, nie przejmuj się i przede wszystkim nie poddawaj. Czasami tak już bywa, że zanim uda się osiągnąć sukces, mija trochę czasu. Coś o tym wiem. Zanim całkiem się poddasz zajrzyj tutaj 🙂

Ale do rzeczy.
Głoska K i G pojawia się w mowie 3-letniego dziecka. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn 4-latki, a nawet i starsze dzieci mają z nimi problem. Głoski te najczęściej zamieniane są na T i D i na przykład dziecko zamiast kot mówi tot, zamiast oko mówi oto, a zamiast guma mówi duma. Głoski K i G mogą być również pomijane w wymowie i wtedy dziecko zamiast kura powie ura, a zamiast koza powie oza. Powodem tego mogą być różne przyczyny na przykład zaburzenia słuchu mownego, problem z właściwym ułożeniem języka, niewłaściwe napięcie mięśniowe w obrębie języka lub podniebienia miękkiego.

Jeśli jesteś rodzicem i zauważasz taki problemu u swojego dziecka, a ma ono więcej niż 3 lata to najlepiej udaj się do logopedy, który obejrzy dziecko i pomoże w terapii.

Na początek warto sprawdzić czy dziecko potrafi chuchać. Jeśli potrafi chuchać, (najlepiej sprawdzić to prosząc dziecko, aby ogrzało zmarznięte dłonie lub aby naśladowało odgłos wydawany przez sowę „hu hu”) to najprawdopodobniej potrafi również powiedzieć głoskę H. Oznacza to, że tylna część języka potrafi podnieść się do podniebienia. Potrzeba jednak trochę ćwiczeń, aby język uniósł się na tyle, aby utworzyć zwarcie z podniebieniem.

Karty do gry zawierają ćwiczenia, które przygotowują język to prawidłowego ułożenia podczas artykulacji głosek K i G oraz aktywizują jego tylną część. Ćwicząc z dzieckiem nie musimy mu od razu mówić i uświadamiać go, że teraz będziemy ćwiczyć głoskę K. Im młodsze dziecko tym wiedza ta jest mu mniej potrzebna. Za to super zabawa i naśladowanie śmiesznych zwierząt z obrazków jak najbardziej się sprawdza 🙂

Z czego składa się gra?

Gra zawiera dwie plansze:

Wersja dla chłopców

plansza-do-ćwiczenia-do-wywołania-głoski-K-wersja-dla-chłopców

Wersja dla dziewczynek

plansza-do-ćwiczenia-do-wywołania-głoski-K-wersja-dla-dziewczynek

 

oraz karty z ćwiczeniami do wywołania głoski K:

 

karty-do-ćwiczenia-do-wywołania-głoski-K

 

Karty należy wydrukować dwukrotnie na białym grubszym papierze. Po zalaminowaniu i wycięciu kładziemy je w stosach, obrazkiem do dołu na trzech pustych miejscach na środku planszy.

A jak gramy?

Do gry potrzebujemy pionki i kostkę. Przesuwamy się na planszy o tyle oczek ile wypadnie na kostce i zatrzymując się na polu z obrazkiem bierzemy ze środka planszy kartę z pola o takim samym symbolu. Wykonujemy ćwiczenie przedstawione na karcie i zatrzymujemy ją dla siebie, bądź odkładamy pod stosem pozostałych.

 

plansza-do-ćwiczeń-do-wywołania-głoski-K

 

Gra może trwać, aż do czasu gdy wszystkie karty zostaną wybrane lub po prostu robimy jedno pełne okrążenie na planszy.

 

plansza-do-ćwiczenia-do-wywołania-głoski-K

 

Na koniec liczymy karty. Wygrywa ten, kto zbierze więcej kart lub ten kto pierwszy dotrze do mety.

 

plansza-do-ćwiczenia-do-wywołania-głoski-K

 

plansza-do-ćwiczenia-do-wywołania-głoski-K

 

Jak jeszcze można się bawić?

Otóż można karty wykorzystać do standardowej gry w Pamięć. Rozkładamy potasowane pary kart obrazkiem do dołu, najlepiej na dywanie, i odkrywamy po dwa obrazki. Jeśli znajdziemy dwie takie same karty wykonujemy ćwiczenie i zabieramy karty. Wygrywa ten komu uda się uzbierać więcej par.

………………………………………………………………………………..

Powyższa gra jest częścią pakietu gier. Dostępna w sklepie —–>tutaj

………………………………………………………………………………..4 thoughts on “Ćwiczenia do wywołania głoski K”