Aby wywołanie głoski R było łatwiejsze – Karty do ćwiczeń języka

karty-do-R-04

Praca nad głoską R bywa długa i męcząca. Zarówno dla dziecka jak i terapeuty. Dodatkowa frustracja pojawia się w momencie, kiedy przerobicie już wszystko co miałaś w swoim repertuarze pomocy, a tu nadal nic. A ćwiczyć trzeba. Przerabiałam to niejednokrotnie podczas terapii różnych głosek. Trzeba wtedy wymyślać, tworzyć, przygotowywać.

Kilka artykułów wcześniej pisałam o tym  jak wywołać głoskę R. Dzisiaj chcę Ci zaproponować karty do ćwiczeń, które wykorzystuję, aby wzmocnić i usprawnić język na początku drogi do wywołania głoski R. Przydadzą się również, aby podnieść świadomość ruchów artykulacyjnych.

karty-do-R-05

Zestaw składa się z 16 kart. Na każdej karcie jest inne ćwiczenie. Wystarczy wydrukować karty podwójnie, aby mieć gotowy zestaw do ćwiczeń. Poniżej 2 standardowe sposoby na gry z wykorzystaniem kart.

 

1. Karty do ćwiczeń języka w formie PLANSZÓWKI

 

Najlepiej będzie się grało na dywanie gdzie będzie sporo miejsca. Układamy z kart ścieżkę. Jeden koniec to START drugi koniec to META. Przyda się kostka do gry i pionki. Kulamy kostką i skaczemy. Odwracamy kartę na której się zatrzymamy i wykonujemy zadanie. Następna osoba bierze kostkę, rzuca, skacze określona liczbę oczek, odsłania kartę i wykonujecie ćwiczenie.

Karty można ułożyć w kształcie węża lub w kształcie koła. W przypadku węża gra kończy się po przejściu pionkiem od początku do końca natomiast w przypadku ułożenia kart w koło, gra kończy wtedy kiedy wszystkim się znudzi 🙂

karty-do-R-01

 

2. Karty do ćwiczeń języka w formie starej jak świat Gry MEMO

 

Tasujemy wszystkie karty i układamy obrazkiem do podłogi. Odsłaniamy dwa obrazki. Jeśli są identyczne możemy je zabrać. Jeśli są różne zakrywamy karty. Szansę na odkrycie swojej pary dostaje druga osoba. Warunkiem zabrania identycznych kart jest wykonanie ćwiczenia, które na tych kartach się znajduje.

karty-do-R-02

 

Poniżej link do strony, na której możesz zobaczyć wszystkie karty oraz je pobrać. Pobieraj i wymyślaj swoje sposoby wykorzystania kart.

POBIERZ KARTY —> TUTAJ2 thoughts on “Aby wywołanie głoski R było łatwiejsze – Karty do ćwiczeń języka”