Jak wywołać głoskę F

jak-wywolac-gloske-F

Głoska F pojawia się bardzo wcześnie, bo już roczne dziecko potrafi powtórzyć za dorosłym np. „fe”  chociaż niektóre dzieci jeszcze przez jakiś czas zastępują ją inną głoską lub w ogóle opuszczają. W wieku 2 lat głoska ta nie powinna być już zamieniania ani opuszczana. Jeśli tak się dzieje należy sprawdzić czy nie ma problemów ze słuchem lub obniżonym napięciem mięśniowym w obrębie ust.

Głoska F najczęściej zamieniana jest na głoskę H i tak zamiast „foka” dziecko mówi „hoka”, a w środku wyrazów może być nawet opuszczana.

 

1. Jakie ćwiczenia wykonywać, aby ułatwić wywołanie głoski F?

  • Dmuchanie piórek, lekkich piłeczek np. ping-pongowych, zgniecionych kulek papieru – na początku można wykorzystać słomkę, potem próbować bez słomki, baniek mydlanych,
  • Zagryzanie zębami raz górnej raz dolnej wargi – najlepiej przed lustrem,
  • Zdmuchiwanie świeczki.

 

2. Zrób minę jak zajączek

Jeśli przejdziemy już przez ćwiczenia przygotowawcze można spróbować wywołać głoskę. Głoska F jest głoską wizualną, więc dosyć łatwo pokazać jaki powinien być układ ust i zębów. Pomocny może okazać się wizerunek zajączka, który wystawia zęby.

wywolanie-gloski-F-pomoce

Zrób minę jak zajączek. Teraz spróbuj dmuchać. Jeśli dziecku uda się przytrzymać zęby i dmuchać to wystarczy. Realizacja głoski F polega na ułożeniu zębów na dolnej wardze i dmuchnięciu.

 

3. Pobierz kartę z wizerunkiem zajączka i ćwicz głoskę.

Kliknij w zająca i pobierz kartę

karta pracy zając głoska F