Zrób to sam – pomoc do terapii ręki

pomoc-do-terapii-reki

Prosta i tania pomoc do terapii ręki. Pomoc jest uniwersalna, bo można wykorzystywać ją na różne sposoby.

Najmłodsze dzieci mogą po prostu odkręcać butelki. Nieco starsze mogą buteleczki przykręcać. Pod butelki można włożyć różne zadania do wykonania. Jeśli przygotujemy pary obrazków i ukryjemy je pod butelkami to można również zagrać w grę memo i poćwiczyć pamięć. Mam już kilka pomysłów na tę pomoc.

 

POTRZEBNE MATERIAŁY DO WYKONANIA POMOCY DO TERAPII RĘKI

  • plastikowe pojemniki np. po suplementach
  • aceton i waciki kosmetyczne do usunięcia naklejek z pojemników
  • płyta lub sklejka
  • klej do tworzyw sztucznych np. Kropelka

Sklepy budowlane w swoim asortymencie oferują różne rodzaje płyt. Zastanawiałam się nad drewnianą sklejką oraz nad białą płytą HDF. Płyty te występują w dużych rozmiarach. Ja potrzebowałam niewielkiego kawałka. W swojej ofercie mają również docinanie płyt do żądanego rozmiaru. Za płytę HDF w rozmiarze 40×30 cm zapłaciłam 70 groszy.  Nieco droższe było przycięcie płyty, bo około 4 zł. Za całość wyszło więc niecałe 5 zł.

Pojemniki zbierałam kilka miesięcy. Miałam nadzieję coś z nich zrobić. Najtrudniejszym etapem było sunięcie naklejek z pojemników. Najlepiej robić to na otwartej przestrzeni, bo zapach zmywacza do paznokci daje się we znaki.

Butelki należy rozplanować na płycie tak, aby nie były za blisko siebie i aby mała rączka miała wystarczającą ilość miejsca do manipulacji.

Smarujemy zakrętki klejem i przyklejamy do płyty. Jeśli będziecie używać kleju szybkowiążącego należy pamiętać, że skleja on również palce. Ja miałam tą wątpliwą przyjemność i kciuk przykleił mi się do opakowania kleju. Nic przyjemnego. Pod wpływem ciepłej wody udało się palec oswobodzić, ale nie było to łatwe. Także uważajcie.

pomoc-do-terapii-reki

DODATKOWE KORZYŚCI Z ĆWICZEŃ

Dzieci, u których zbyt długo przedłuża się zjawisko oburęczności powinny ćwiczyć jedną, sprawniejszą rękę. Odkręcanie i przykręcanie buteleczek idealnie się do tego sprawdzi. Trzeba tylko pilnować, aby dziecko wykonywało zadanie cały czas jedną ręką.

 


dowiedz się więcej —>  Oburęczność i jej konsekwencje


 

Dziecko odkręcając i przykręcając buteleczki ćwiczy sprawność małej motoryki. Ma to więc ogromne znaczenie dla rozwoju mowy, gdyż istnieje związek pomiędzy rozwojem mowy a motoryką precyzyjną rąk. W korze mózgowej ośrodki odpowiedzialne za ruchy ręki znajdują się w bliskiej lokalizacji z ośrodkami zawiadującymi ruchami artykulacyjnymi.

pomoc-do-terapii-ręki