Zrób to sam – zestaw do badania lateralizacji

Zestaw do badania lateralizacji powinien znajdować się w każdym gabinecie logopedycznym. Dzięki niemu możemy przeprowadzić diagnozę funkcji dominacji stronnej i wyłapać nieprawidłowości, które mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. O tym co to jest lateralizacja pisałam tutaj.
Na rynku terapeutycznych znajdziemy zestawy do badania lateralizacji. Taki zestaw można kupić gotowy, ale można z powodzeniem zrobić samemu.
1. Oko
Do badania lateralizacji oka przydadzą się kolorowe kalejdoskopy. Warto poszukać ich w sklepach z zabawkami dla dzieci. Warto zajrzeć również do Tigera skąd pochodzą dwa po prawej stronie z poniższego zdjęcia.

W sytuacji podbramkowej lateralizację oka możemy również zbadać za pomocą zwykłej rurki ze zrolowanej kartki lub rolki po papierze toaletowym lub rolki po ręczniku papierowym.

Przydatną pomocą do badania lateralizacji oka, którą warto mieć jest również zwykła duża kartka papieru z dziurą na środku.

2. Ucho

Do zestawu do badania lateralizacji ucha warto wyszukać duże muszle. Kilka dużych muszli, aby można było zrobić kilka prób każda z inną muszlą. Możemy również wykorzystać również zegarek, którego tykania należy posłuchać jednym uchem.
3. Ręka
W moim zestawie znajduje się zakręcana plastikowa butelka po jogurcie. Do środka wrzuciłam kilka ziaren fasoli. Dziecko odkręca butelkę, wysypuje fasolki, a następnie ma za zadanie wrzucić pojedynczo fasolki z powrotem do butelki.

dowiedz się więcej —> Oburęczność i jej konsekwencje
Przyda się również plastikowy nożyk oraz wałeczki plasteliny. Obserwujemy, którą ręką dziecko będzie cięło plastelinę na plasterki.

4. Noga
Do zestawu warto dorzucić pomoc do badania lateralizacji nogi. U mnie jest duża miękka kostka do gry, ale może to być również zwykła mała piłka. Obserwujemy, którą nogą dziecko kopnie piłkę.

You must be logged in to post a comment.