Zrób to sam – zestaw do badania lateralizacji

Zestaw-do-badania-lateralizacji
Zestaw do badania lateralizacji

 

Zestaw do badania lateralizacji powinien znajdować się w każdym gabinecie logopedycznym. Dzięki niemu możemy przeprowadzić diagnozę funkcji dominacji stronnej i wyłapać nieprawidłowości, które mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. O tym co to jest lateralizacja pisałam tutaj.

Na rynku terapeutycznych znajdziemy zestawy do badania lateralizacji. Taki zestaw można kupić gotowy, ale można z powodzeniem zrobić samemu.

 

1. Oko

Do badania lateralizacji oka przydadzą się kolorowe kalejdoskopy. Warto poszukać ich w sklepach z zabawkami dla dzieci. Warto zajrzeć również do Tigera skąd pochodzą dwa po prawej stronie z poniższego zdjęcia. 

zestaw-do-badania-lateralizacji-oko
kalejdoskopy do badania lateralizacji oka

 

W sytuacji podbramkowej lateralizację oka możemy również zbadać za pomocą zwykłej rurki ze zrolowanej kartki lub rolki po papierze toaletowym lub rolki po ręczniku papierowym.

 

kalejdoskop-widok-wewnątrz
Widok wewnątrz kalejdoskopu

 

Przydatną pomocą do badania lateralizacji oka, którą warto mieć jest również zwykła duża kartka papieru z dziurą na środku.

badanie-lateralizacji-oka-kartka
Pomoc do badania lateralizacji oka – duża kartka z dziurą

 

2. Ucho

 

badanie-lateralizacji-ucho
Duże muszle przydadzą się do badania lateralizacji ucha

 

Do zestawu do badania lateralizacji ucha warto wyszukać duże muszle. Kilka dużych muszli, aby można było zrobić kilka prób każda z inną muszlą.  Możemy również wykorzystać również zegarek, którego tykania należy posłuchać jednym uchem.

 

3. Ręka

 

W moim zestawie znajduje się zakręcana plastikowa butelka po jogurcie. Do środka wrzuciłam kilka ziaren fasoli. Dziecko odkręca butelkę, wysypuje fasolki, a następnie ma za zadanie wrzucić pojedynczo fasolki z powrotem do butelki.

Butelka z zakrętką do badania lateralizacji ręki
Butelka z zakrętką do badania lateralizacji ręki

 


dowiedz się więcej —>  Oburęczność i jej konsekwencje


Przyda się również plastikowy nożyk oraz wałeczki plasteliny. Obserwujemy, którą ręką dziecko będzie cięło plastelinę na plasterki.

Plastelina i nożyk do badania lateralizacji ręki
Plastelina i nożyk do badania lateralizacji ręki

 

4. Noga 

 

Do zestawu warto dorzucić pomoc do badania lateralizacji nogi. U mnie jest duża miękka kostka do gry, ale może to być również zwykła mała piłka. Obserwujemy, którą nogą dziecko kopnie piłkę. 

Duża-kostka-do-badania-lateralizacji-nogi
Duża kostka do badania lateralizacji nogi